Krótko o DAISY oraz słów kilka o rejestratorze Blaze ET

Zapewne niewielu z Was  słyszało o rejestratorach i odtwarzaczach  DAISY – pewnie dlatego, że produkty te są kierowane głównie do osób niepełnosprawnych wzrokowo. DAISY to opracowany w 1994 roku standard tworzenia i zapisu książek audio, tak by, ułatwić by można było w prosty poruszać się po strukturze książki. Standard ten pozwala na dzielenie nagrań audio m.in. na rozdziały czy podrozdziały. Podczas odtwarzania książki w tym standardzie można swobodnie przemieszczać się po strukturze książki niczym po jej papierowym odpowiedniku. O DAISY jeszcze kiedyś szerzej wspomnimy przejdźmy zatem do Blaze ET.

Rejestrator Blaze ET

Jednym z takich urządzeń, które chciałabym dzisiaj opisać, bo z moich obserwacji wynika, że nie jest ono do końca znane, jest Blaze ET. Jest on całkowicie przystosowany do potrzeb osób niewidomych, zamiast ekranu posiada syntezator mowy, który odpowiada użytkownikowi przy każdym wykonanym  przez niego ruchu – oczywiście chodzi o ruch wykonywany w systemie urządzenia, a nie o fizyczne „potrząsanie urządzeniem”.  Jednakże, brak wyświetlacza nie przeszkadza mu w tym, żeby mieć kamerę – na temat niej powiem więcej później, bo chciałabym jednak zacząć od jego wyglądu. Został on wyprodukowany przez firmę HIMS i jest następcą Blaze EZ.

Blaze ET

Specyfikacja

Rozmiar rejestratora to 116,7 x 58,9 x 16,3 mm. Jeżeli chodzi o jego wygląd wizualny, gdyby nie brak wyświetlacza, to można by było powiedzieć, że przypomina on stare modele telefonów komórkowych. Posiada gniazdo mini USB, które służy do ładowania, oraz slot na kartę SD. Sam posiada 16 gigabajtów  pamięci, z czego 12 jest do dyspozycji użytkownika. Jeżeli chodzi o karty pamięci może on bez problemu odczytać karty o pojemności do 32GB.  Standardowe Gniazdo słuchawkowe mini Jack, wejście liniowe, które można zamieniać z mikrofonowym, jednak robi się to już z poziomu ustawień urządzenia. Czas, który to urządzenie potrzebuje, żeby się naładować wynosi 3 godziny ,a przez 12 godzin  może pracować bez przerwy.

Funkcje

Myślę, że specyfikację można już zostawić, i przejść do umiejętności urządzenia. Potrafi ono nagrywać we wspomnianym już wcześniej formacie DAISY, jednak gdyby nie wystarczyło to użytkownikowi, może również nagrywać w formatach WAV i MP3.

Odczytywane formaty

Jeżeli chodzi o odczytywanie formatu Daisy, obsługuje on Daisy 2.0, 2.02, DAISY Xml, ANSI/ NISO, DAISY 3.0, Nimas 1.1, NLS, Learning Ally, Bookshare.org, Serotek, Open Library. Jeżeli chodzi o DAISY, to może je odczytywać zarówno offline jak i online. Oprócz tego może on otwierać, i edytować pliki tekstowe, wtedy porusza się po formatach: TXT, RTF, HTML, HTM, XML, DOC, DOCX, PDF, EPUB, FB2. Może również odtwarzać pliki dźwiękowe, wtedy korzysta z formatów: MP3, MP4, WAV, WMA, WMV, Ogg, ASF, AAC, AVI, Flac, 3GP, MPG, M4a.

Inne zalety sprzętu

Ponadto posiada on słownik Collinsa, jednak opcjonalnie można dokupić mu jeszcze inny słownik. Z akcesoriów, w które można jeszcze go zaopatrzyć, jest dodatkowa bateria, oraz statyw. I tu właśnie wrócę do wspomnianej wcześniej kamery. Potrafi on robić zdjęcia i odczytywać tekst na zrobionych zdjęciach, co pomaga w odczytaniu kodu kreskowego, albo np. książki czy gazety. Potrafi połączyć się za pomocą Bluetooth, oraz Wi-Fi.

Ponadto posiada komunikator Skype. Ma w sobie radio internetowe, oraz FM, odtwarza podcasty. Aktualizację  systemu można robić z poziomu samego urządzenia, a nie komputera, tak jak to jest np. z innymi urządzeniami tego typu. Opinie na jego temat są różne, ponieważ niektórzy uważają, że ma on zbyt dużo zbędnych gadżetów, ale druga strona mówi, że jest on bardzo pożyteczny i ułatwia życie.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

1 komentarz
  1. Ciekawski

    Jej. Ale to urządzenie to prawdziwy „kombajn” podoba mi to .Chciałbym się dowiedzieć trochę więcej o formacie DAISY.