Dziś pragnę podzielić się z Wami programem do odczytu plików PDF o nazwie PDF Reader L. Od razu na wstępie dodam, że nie będę opisywać wszystkich jego funkcji, ponieważ tyczą się one widzących użytkowników, a nasz portal dedykowany jest głównie osobom z dysfunkcją wzroku, skupię się więc na tych najpotrzebniejszych.

Główne okno programu po otwarciu pliku

Jeżeli mamy otwarty plik PDF, znajdziemy w tym programie następujące elementy:

  •  Trzy podstawowe przyciski takie jak: przycisk zamykania, przycisk minimalizacji okna oraz przycisk trybu pełnoekranowego,
  • Tytuł otwartego pliku oraz informacja, na której aktualnie jesteśmy stronie,
  • Przycisk Upgrade to Pro, dzięki któremu możemy zasubskrybować płatną wersję programu naturalnie wyposażoną w dodatkowe funkcje
  • Pasek narzędzi z mnóstwem opcji, o którym będzie szerzej później;
  • Następnie tabela, gdzie możemy z łatwością przemieszczać się za pomocą strzałek góra/dół pomiędzy stronami dokumentu i wreszcie to, co chyba najbardziej nas interesuje, czyli sam tekst. Aby go odczytywać należy wejść z nim w interakcję.

Co jest płatne, a co nie?

Wersja Lite nie oferuje nam niestety wszystkich funkcji programu, np. OCR’a, który znajduje się we wspomnianym pasku narzędzi – jest on dostępny tylko w wersji płatnej, z kolei konwertowanie pliku PDF do innych formatów takich jak Word czy RTF również jest ograniczone. Możemy mianowicie przekonwertować jedynie pierwszych 10 stron, a resztę już za opłatą. Dodatkowym minusem konwersji jest to, że wiele przycisków, a nawet pól wyboru jest niezaetykietowanych.

Konwersja pliku

Jak już wspominałam, możemy za pomocą PDF Pro-Lite Edition zmienić format  naszego  pliku. Robimy to poprzez Menu -> Plik -> Konwertuj . Możemy przekonwertować plik na takie, jak: Excel, Word, PowerPoint, RTF czy HTML, ale ale w wersji darmoej ilość stron jmożliwa do przekonwertowania ograniczona, a niektóre przyciski znajdujące się w oknie konwersji nie mają etykiet dostępnych dla użytkowników VoiceOvera, jak już wspomniałam.

Scalanie plików

W tym programie istnieje również opcja scalania plików PDF i jest ona bardzo prosta w obsłudze, wystarczy dodać dwa żądane pliki. Jednak jak to wygląda na ekranie, pozostawiam do oceny osobom widzącym.

Inne funkcje programu

PDF Reader Pro-Lite Edition oferuje także możliwość zapisywania pliku jako archiwum oraz obraz dysku. Dość przydatne jest również okienko o nazwie Properties, gdzie możemy odczytać właściwości otwartego pliku.

Podsumowanie

Program PDF Reader Pro-Lite Edition oferuje szeroką gamę funkcji, ale wiele z nich jest dostępnych tylko w wersji płatnej, bądź też mocno ograniczonych. Kolejną wadą programu są niezaetykietowane przyciski i pola wyboru w oknie konwersji plików. Jeżeli więc chcecie „na szybko” otworzyć jakiś plik PDF i odczytywać go, to program w zupełności wam wystarczy, ale do OCR czy innych przydatnych rzeczy bez wersji płatnej się nie obejdzie.

 

 

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.