KeePass to program open-source służący organizacji haseł dla użytkownika domowego. Stworzył go w 2003 roku Dominik Reichl, który stale rozwija program. Zanim przejdę do opisu samego programu, chciałbym opisać na czym polega organizacja haseł, którą ma nam zapewniać KeePass. Organizacja haseł w KeePasie polega na zapisywaniu przez użytkownika używanych przez niego danych niezbędnych do zalogowania się w różnych systemach czy na stronach internetowych. Przy posiadaniu większej ilości aktywnych kont w Internecie, tworzenie skomplikowanego, bezpiecznego hasła dla każdego konta z osobna może stać się kłopotliwe.

Zrzut ekranu: KeePass

Zachowanie bezpieczeństwa może wydawać się pozorne przy użyciu takiego rozwiązania, gdyż pamięć komputerowa jest oczywiście mniej prywatna niż nasza, jednakże i ten problem zostaje rozwiązany przez autorów opisywanego programu. Sposobem na rozwiązanie tej poważnej niedogodności jest szyfrowanie danych. Nie jest ono niczym innym, niż zwykłą formą zamiany znaków, skomplikowaną na tyle, że bez odpowiedniego klucza odszyfrowanie naszych haseł staje się praktycznie niemożliwe. Kluczem tym staje się wybrane przez nas hasło, będące czymś w rodzaju furtki do bazy naszych haseł. Dodatkowe problemy, które mogłyby wynikać z wad oprogramowania są jawne, gdyż, jak już wspomnieliśmy, program ten jest udostępniany na licencji open-source, a więc jego kod źródłowy jest upubliczniony. My wciąż możemy nie widzieć, co „siedzi” w naszym programie, ale programiści już tak. Myślę, że opisałem, skąd bierze się potrzeba istnienia takiego programu jak KeePass oraz sposób, w jaki radzi on sobie ze swoją podstawową wadą. Teraz scharakteryzuję dalsze cechy aplikacji. KeePass występuje w dwóch wersjach: w wersji 1.x, która jest przeznaczona dla mniej zaawansowanych użytkowników oraz w wersji 2.x, czyli wersji profesjonalnej. Obie wersje zapewniają podobny poziom bezpieczeństwa danych, różniąc się raczej dodatkowymi funkcjami. W tym artykule przybliżę wam wersję drugą.

Uruchamiając po raz pierwszy KeePassa, ukaże nam się okno konfiguracyjne, w którym utworzymy bazę danych, zawierającą nasze hasła. Po utworzeniu bazy program gotowy jest do użytkowania. W obrębie naszych danych mamy kilka kategorii, które wedle naszej woli możemy usuwać bądź dodawać. W kategoriach tych umieszczać możemy hasła do naszego oprogramowania. Dodając wpis umieszczamy tam swój login, hasło, oraz adres strony, do której dane nasz program będzie przechowywał. Od tego momentu KeePass jest gotowy do codziennego użytku.

Po pewnym okresie testowania muszę przyznać, że byłem bardzo zadowolony z użytkowania opisywanej aplikacji. Poziom usług przez niego oferowanych jest konkurencyjny z innymi płatnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie dostępnymi na rynku, a zastosowanie organizacji haseł pozwala na znaczące poprawienie bezpieczeństwa moich kont. Program w użytku może na początku wydawać się nieco obcy, ale zapoznanie się z zasadami jego działania nie jest dużym problemem. Posiada on także polską wersję językową, co dodatkowo ułatwia korzystanie z programu.

Author