Zagrajmy w Hattrick-czyli prawdziwe transfery w wirtualnym świecie

Jak powszechnie wiadomo, zajmujemy się różnymi rozwiązaniami opensourcowymi, czyli dosłownie takimi rzeczami, których których licencję zakładają nieodpłatne rozpowszechnianie kodu źródłowego, rozwiązania te są dostępne dla wszystkich grup użytkowników.  Prezentowaliśmy Google Maps, mowa była także co nieco o audiobookach czy o rejestratorze DAISY.

Teraz przejdziemy do prezentacji czegoś, co może sprawić, że w deszczowe i burzowe wakacyjne dni, nuda się nie uda, a mogą odnowić się stare kontakty. Coś co przedstawię, może nie zainteresuje wszystkich, lecz jest bardziej skierowane do miłośników piłki nożnej, chociaż znam tak zwanych „niedzielnych kibiców”, którzy wciągnęli się w tę grę, przy okazji odnawiając, bądź zawierając nowe znajomości. Mowa o Hattricku.

To i owo o Hattricku

Hattrick to gra założona w 1997 roku przez firmę Hattrick LTD. Zrzesza ona menadżerów z całego świata, dzięki czemu możesz rozgrywać mecze ligowe, sparingowe czy pucharowe ze wszystkimi. Gra jest całkowicie darmowa.

Jak zacząć swą przygodę z tą grą?

Na początku jesteśmy zobligowani do utworzenia konta. Czynimy to w formularzu rejestracyjnym ze strony hattrick.org. W formularzu podajemy swój nick oraz hasło, a także adres e-mail, na który ma przyjść wiadomość z potwierdzeniem tożsamości. Po rejestracji oraz zalogowaniu się na utworzone uprzednio konto, wchodzimy w Obejmij swój własny klub. Podajemy tam nazwę klubu, którym chcemy zarządzać. Pamiętajmy, aby dobierać takie nazwy, które są mało popularne z bardzo prostego względu. Te bardziej znane będą już zajęte.

O samym zarządzaniu klubem słów kilka i o interfejsie.

Gdy już założymy swą drużynę, mamy takie elementy jak: Zawodnicy, Sztab, Mecze, Trening, Wyzwania. Bardzo ważne jest na początku wykonanie zadań związanych ze zdobyciem licencji prezesa, których jest 17. Musimy nadać nazwę stadionowi, wypromować młodzieżowca do składu, zrobić przegląd finansów, zamówić darmowe kredyty, czy uzgodnić mecz towarzyski.Ktoś powie: Jak to wykonać przy pomocy klawiatury? Bardzo prosto. Musimy słuchać naszego programu udźwiękowiającego jak oznacza poszczególne elementy. Mówiąc prościej trzeba orientować się co jest łączem i grafiką (w języku VoiceOver) obrazem a co jest tak zwanym czystym łączem.

Jeśli chodzi o zadania licencyjne, należy najechać na odnośnik Strona licencji prezesa i w jego obrębie przeglądać poszczególne misje. Naciskając na wybranej misji, mamy tak zwaną pomoc kontekstową, która wyjaśnia co dane zadanie oznacza i jaka jest ścieżka jego odnalezienia. W Hattricku mamy również do czynienia z polami formularza i przyciskami. Dotyczy to ustawiania typu treningu (jest to pole rozwijalne) oraz jego intensywności (jest to pole edycyjne). Przyciski pojawiają się, gdy chcemy ustawić skład wyjściowy, jakim chcemy rozegrać mecz. Wystarczy na wybranym spotkaniu (najlepiej na najbliższym) wybrać  Ustaw jedenastkę.

Następnie pojawia się interfejs graficzny. My jednak chcemy ustawić skład z poziomu klawiatury. Naciskamy na łączę „Jeśli nie możesz użyć tego interfejsu tutaj znajdziesz prostszą wersję”. Jest to ciekawe okno, w którym mamy takie elementy jak: Składy, Prognoza ocen, Wykonawcy karnych, Zmiany meczowe oraz Ustawienie meczowe. Są to nagłówki. Nas interesuje ustawienie meczowe. Na tym elemencie klikamy Pokaż i wyświetla się nam grupa przycisków. Kolejność przycisków jest następująca: Sortuj gdzie wybieramy czy chcemy po nazwisku, poziomie umiejętności czy po numerze na koszulce. Następnie mamy poszczególne pozycje: bramkarz, lewy stoper, środkowy stoper, prawy stoper, lewy skrzydłowy, prawy skrzydłowy, lewy napastnik, prawy napastnik, środkowy napastnik, rezerwowy bramkarz, rezerwowy obrońca, rezerwowy skrzydłowy, rezerwowy napastnik. W tym samym obszarze możemy zaanonsować inne elementy taktyczne, takie jak: postawa drużyny, indywidualne krycie czy wybrać kapitana. Po wykonaniu tych kroków pojawia się pole wyboru czy chcemy ustalić ustawioną jedenastkę jako domyślną. Naciskamy spację (w przypadku MacOS przy włączonej szybkiej nawigacji strzałki góra dół razem), lub nie i naciskamy przycisk Wyślij rozkazy. Pamiętaj: Przy anonsowaniu ustawienia meczowego, zwróć uwagę na to, jak grał przeciwnik w poprzednich meczach, ale przede wszystkim na umiejętności twych piłkarzy w poszczególnych formacjach, gdyż pozwoli to zaplanować system gry. To tyle jeśli chodzi o ustawienie meczowe. Bardzo ważnym elementem są rzecz jasna transfery. Hattrickowe okno  transferowe jest otwarte cały czas, więc nie ma problemu, aby sprowadzić piłkarzy, którzy według ciebie, będą pasować do koncepcji gry. Jak to uczynić z klawiatury? Wchodzimy w łącze Transfery. Tam za pomocą pola rozwijalnego, wybieramy umiejętności a potem cechy, poziom minimalny. Znajdujemy również pole wyboru „Ustalony poziom dla nie podanych umiejętności” i możemy też wybrać kontynent i kraj, z którego dany piłkarz pochodzi. Nie jest to jednak obowiązkowe. Uwaga! Tak jak w realnym świecie piłki nożnej, przy transferach obowiązuje zasada „kto więcej wyłoży pieniędzy na stół, ten ma zawodnika”. Z tej też przyczyny w tym elemencie gry, znajdujemy pole edycyjne, gdzie ustalamy cenę za zawodnika i wciskamy przycisk Licytuj. Musimy sprawdzić jaką cenę wywoławczą podał klub, którego zawodnika chcemy kupić. Tak samo jest, gdy chcemy sprzedać piłkarza. Podajemy cenę wywoławczą za niego. Na koniec naszych rozważań ważna rada: Gdy rozpoczynasz grę, wybierz mentora. Jest to gracz, który ma już w Hattricku wieloletnie doświadczenie. W zakładce Mentor, szukamy kontaktu z kimś takim. Pomocne jest również forum, gdzie menadżerowie dzielą się swymi przemyśleniami i doświadczeniami czy podręcznik znajdujący si w dziale Pomoc.

 Zakończenie

Mam nadzieję, że przedstawiony w wielkim skrócie spis dostępnych z poziomu klawiatury opcji hattricka, obali mit o kompletnym braku dostępności gier przeglądarkach dla ludzi z dysfunkcją wzroku, a sama gra dostarczy dobrej rozrywki na burzowe dni.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.