Siła społeczności, czyli NVDA wczoraj, dziś i jutro

Krótkie przypomnienie, NVDA to czytnik ekranu dla niewidomych, pozwalający pracować tym osobom z komputerem. Jest on udostępniany na licencji open source, a co za tym idzie, deweloperzy, testerzy i tłumacze, pracują nad projektem czerpiąc pieniądze na rozwój  jedynie z dotacji. Aby ukazać rozwój tego programu, porównajmy trzy jego wersje: 2014.4, 2018.1 i nvda_next-15102,b049db6f, która jest wersją testową.

Jak to właściwie wygląda?

NVDA 2014 i 2018 nie różni się diametralnie. Co prawda wygląd został odświeżony i zamiast syntezatora Espeak mamy do dyspozycji syntezator Espeak NG wraz z nowymi głosami i językami, ale interfejs pozostał taki sam. Zostały także wprowadzone przez cztery lata liczne poprawki, sterowniki do monitorów brajlowskich i ulepszenia dla aplikacji. Jednak zdecydowanie różni się wersja 2018.1 od testowej, czyli NVDA Master. Zupełnie inaczej wyglądają ich interfejsy. W wersji beta jest dostępny jeden aplet, który nazywa się ustawienia. Dopiero tam możemy wybrać kategorię z listy. Jednak w zwykłym wydaniu kategorię można wybrać bezpośrednio z menu. Ponadto niektóre kategorie ustawień zostały zmodyfikowane. Dla przykładu w kategorii głos mamy także informacje o używanym syntezatorze mowy i możliwość jego zmiany

Jeszcze parę słów na temat NVDA Master

Jest to zapowiedź wersji 2018.3, więc osoby, które tej wersji używają mają wgląd w możliwe modyfikacje. Należy jednak spodziewać się aktualizacji raz na dzień albo na dwa dni, gdyż wersje testowe są rozwijane bardzo dynamicznie. Można je pobrać z tego adresu. Aby poznać zmiany i poprawki poszczególnych wydań testowych nie wystarczy wejść w  „co nowego”, gdyż tam są informacje na temat ostatniej zwykłej wersji. Aby mieć wgląd w zmiany, należy zasubskrybować listę mailingową programu.  Tam są także przyjmowane zgłoszenia o błędach i propozycje zmian.

Dobra ale po co taki krótki artykuł?

To nie jest artykuł, a raczej tzw. notatka na marginesie. Chciałam wskazać miejsca, gdzie można śledzić rozwój dobrego i darmowego czytnika ekranu. Pamiętaj, że Ty też możesz mieć wpływ na to, w jakim kierunku zmierza rozwój wolnego i otwartego oprogramowania.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.