Secunia PSI – Przyjaciel Twojego Systemu

Uwaga: „wpis z zakurzonej szuflady”

Dość często mówi się o aktualizacji programów komputerowych, ale użytkownicy równie chętnie, gdy mówi się o aktualizacji oprogramowania, dochodzą do wniosku: po co? Dziś postaram się rozwiać mit, który mówi o tym, że aktualizacja musi być żmudna, zajmować dużo czasu.Krótka recenzja programu Secunia PSI.

Idea Secuni

Program ma na celu ułatwienie użytkownikowi wyszukania aktualizacji do zainstalowanych programów, bez zbędnego klikania.

Secunia PSI (tylko do użytku domowego) można pobrać z oficjalnej strony oprogramowania, jak i z naszego vortualu. Instalacja jest prawie w 100% automatyczna i sprowadza się tylko do potwierdzania kolejnych kroków. W czasie instalacji, oprogramowanie może wyświetlić komunikat o nieaktualnym systemie (należy wtedy potwierdzić chęć aktualizacji systemu) a PSI sam pobierze i zainstaluje poprawki z witryny MS. Następnie program rozpocznie skanowanie zainstalowanych programów. Czas jego trwania jest zależny od liczby zainstalowanych programów (skanuje on nie tylko partycję systemową, ale i pozostałe, na których zainstalowane są jakieś programy). Po instalacji zobaczymy okno główne programu.

Interfejs programu

Główne okno programu

Anglojęzyczny interfejs programu jest dość prosty, w nagłówku wyświetlana jest ocena programu Secunia – ocena ta dotyczy aktualności oprogramowania (u mnie wynosi 77%). Centralną część programu zajmuje lista z zainstalowanymi programami, podzielona na dwie części:

  • „Programs that need updating” – programy wymagające aktualizacji.
  • „Up-to-date programs” – programy aktualne

Dolna część okna zawiera odnośniki do historii aktualizacji, oraz ustawień. Zawarty jest też tam przycisk Scan again  którego będziemy używać w momencie, gdy dokonamy zmian w programach np: coś odinstalujemy lub zainstalujemy.

Aktualizujemy…

Przechodzimy do sedna sprawy i rozpoczynamy aktualizację dowolnego programu za pomocą Secunii PSI. Aby zaktualizować wybrany program należy wcisnąć odnośnik Click to update pod nazwą programu, który chcemy zaktualizować. PSI automatycznie otworzy okno z plikiem do pobrania – okno to otworzy się w domyślnej przeglądarce internetowej. Teraz wystarczy pobrać i ręcznie zainstalować aktualizację.

Podsumowanie

Plusy Programu Secunia PSI
  • Darmowy
  • Automatycznie wyszukuje aktualizacje (tylko z zaufanych źródeł).
Minusy programu PSI
  • Instalacja aktualizacji odbywa się ręcznie.
  • Konieczność skanowania po zmianie oprogramowania – program nie robi tego automatycznie.

Polecam program Secunia PSI wszystkim tym, którzy mają dość ręcznego wyszukiwania aktualizacji a wolą, aby wszystko było instalowane ręcznie. Nie polecam osobom, które preferują wszystko robić ręcznie.

Secunia umarła, czy są jakieś alternatywy?

Niestety, ciężko jest znaleźć jakąś alternatywę dla Secunia PSI rozpowszechnianą na wolnych i otwartych licencjach. Nie oznacza to, że program nie ma zamienników – tych należy szukać na AlternativeTo.net .

 

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

1 komentarz
  1. władek

    Niektóre rzeczy aktualizować warto – inne nie warto. Dla przykładu systemu windows nie warto aktualizować, jest jedynym przykładem na to, jak ardzo można coś zepsuć podczas naprawiania 🙂