Oprogramowanie open source czy oprogramowanie zamknięte? Oto jest pytanie

Oprogramowanie open source (czyli oprogramowanie z otwartym kodem) czy oprogramowanie zamknięte?  Wielu informatyków czy IT menadżerów zadaje sobie to pytanie. Dzisiaj postaram się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na powyższe pytania. 

Open source jest odłamem filozofii/postrzegania oprogramowania free software. Generalnie chodzi po prostu o to, że każdy użytkownik, który chce skorzystać z programu open source ma prawo do wglądu w kod, analizowania go, poprawiania, ulepszania, kopiowania i rozpowszechniania. Idea przyznać można że w pewnym sensie piękna. W ten sposób każdy może zostać autorem programu – nawet takiego, który został stworzony dość dawno. 

Co to znaczy Open Source?

Open source jest odłamem filozofii/postrzegania oprogramowania free software. Generalnie chodzi po prostu o to, że każdy użytkownik, który chce skorzystać z programu open source ma prawo do wglądu w kod, analizowania go, poprawiania/ulepszania, kopiowania i rozpowszechniania. Idea przyznać można że w pewnym sensie piękna. W ten sposób każdy może zostać autorem programu, który został stworzony spory czas temu.

 

Co to znaczy Open Source?

Open Source jest odłamem filozofii/postrzegania oprogramowania free software. Generalnie chodzi po prostu o to, że każdy użytkownik, który chce skorzystać z programu open source ma prawo do wglądu w kod, analizowania go, poprawiania/ulepszania, kopiowania i rozpowszechniania. Idea przyznać można że w pewnym sensie piękna. W ten sposób każdy może zostać autorem programu, który został stworzony spory czas temu.

Jakieś zalety?

  • szybkość rozwoju oprogramowania. Tutaj właściwie można odwołać się do punktu
    powyżej, zresztą podobna sytuacja, jak tylko program robi się nie aktualny, przestarzały to od razu idzie do ulepszenia.
  • niezależność ,tak – w Internecie każdy chce być niezależny , widać oprogramowanie też 🙂 no ale tak bez żartów to faktycznie, tutaj najlepszym przykładem jest obszar biznesowy, po prostu jak trzeba coś dostosować, fragment kodu albo interfejs, tylko dla konkretnej firmy, to taka firma może to sobie zrobić sama. Bez nieskończonego oczekiwania na poprawki od dewelopera programu, które do tego, no bo tak też często się zdarza, będą nie właściwe albo nie wystarczające.
  • Strata czasu, zasobów ludzkich i pieniędzy oczywiście? no w przypadku otwartego oprogramowania problemu nie ma.

Jakieś minusy – no teraz nie przychodzą mi do głowy, może oprócz jednego…

…w zasadzie przychodzi mi do głowy jedno, że jak do roboty w kodzie weźmie się nie właściwa osoba, która coś tam tylko umie to spartoli bardziej cały program. No – jest to możliwe, ale w praktyce myślę, że nie bardzo. Przykłady: Linux – system ,który każdy zna, niektórzy nawet właśnie od strony kodu 🙂 i tak właśnie jest, każdy może , stworzyć swoją dystrybucję tego systemu. Oczywiście są też i dystrybucje płatne, te już mają kod zamknięty, no ale to nie zmienia faktu, że to nadal Linux…

Kontrowersje

Z reguły jest tak, że jak coś jest darmowe, od każdej strony to wzbudza kontrowersje, tutaj tylko jedna : Czy program z otwartym kodem, ulepszony i poszerzony, może być dystrybuowany płatnie przez użytkowników, którzy poczynili takie modyfikacje? Jednak odpowiedź kryje się na początku artykułu – przypominam open source jest odłamem free software. Z kolei też i odpowiedź kryje się na początku artykułu… Więc skoro coś ma być „free” to ma być zawsze, przynajmniej ja mam takie wrażenie.

Oprogramowanie zamknięte

Tutaj wiele – mam nadzieję- tłumaczyć nie trzeba. Oprogramowanie zamknięte, czy to płatne czy nie, oparte na różnych licencjach, jest to po prostu oprogramowanie z zamkniętym kodem. Czyli, żeby nie było wątpliwości, nie można go modyfikować, ulepszać. Kodu nie można analizować ani modyfikować. I w przypadku jeżeli taki program, jest pod pieczą solidnej grupy programistów, wtedy jest ono aktualizowane, rozwijane i tak dalej. No ale wiadomo, często bywa tak, że coś raz napisane umiera w zapomnieniu. Tak się właśnie często dzieje z programami tego typu.

Jakieś zalety?

  • standaryzacja, program zamknięty jest rozwijany ściśle z określonym planem jego twórców. Nie ma tutaj miejsca na jakąś „cegiełkę” od każdego.
  • Zawsze może być tak, że program otwarty z czasem dokładania do niego różnych dodatkowych funkcji, przekształca się w wielofunkcyjny kombajn, który załóżmy, oprócz przeglądania Internetu, ma też funkcję radia, czy wbudowany aparat 🙂 (no może troszeczkę przesadziłem)
  • w oprogramowaniu zamkniętym tego problemu nie mamy, ono jest zamknięte i już. Nie ma tam miejsca na różne fantazje jego domorosłych twórców.

a może jakieś wady?

  • Jak już wspominałem, takie programy nie rozwijane, szybko popadają w zapomnienie.
  • Rynek oprogramowania jest tak ogromny, i tak szybko się rozwija, że na miejsce jednego programu czeka od razu setka innych.

Co lepsze?

Myślę, że już każdy doszedł do wniosku, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy użytkownik ma inne preferencje. Jeżeli ktoś będzie potrzebował konkretnej funkcji i trafi na nią w jakimś programie, to myślę, że nawet nie zwróci uwagi na jakach zasadach program jest rozpowszechniany. Często rozwiązanie z oprogramowanie kodem najlepiej sprawdza się w rozwiązaniach biznesowych, a zwłaszcza, jak są one przeznaczone tylko do wyłącznego użytku w wewnętrznym systemie firmy. Mam nadzieję, że każdy zrozumiał różnicę między tymi dwoma „filozofiami” i każdy teraz będzie umiał dostosować wybór programu do własnych potrzeb.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.