No to jedziemy… mobileMPK – twój osobisty rozkład jazdy

Od czasu kiedy zamieszkiwałem w Krakowie (mieszkałem tam prawie 8 lat – teraz niestety bywam od czasu do czasu) potrzebowałem aplikacji typu „rozkład jazdy”. Oficjalna aplikacja krakowskiego MPK na Androida nie zbyt mi odpowiadała. Zacząłem szukać, po kilku nie udanych próbach znalazłem… mobileMPK. Już wtedy – za czasów Androida 4.4 – była to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji od tego czasu minęło jednak kilka lat, a ja zdążyłem przesiąść się na iOS, a potem trochę przymusowo z powrotem na Androida. Sama aplikacja bardzo się rozwinęła…

Dwie, a nawet 3 wersje 

Aplikacja występuje w 3 wersjach: tej na Androida – najbardziej popularniej, wersji Java Me oraz mobilnej dostępnej przez przeglądarkę mobilnie. My skupimy się jednak na wersji na Androida.

Po instalacji

Aplikację możemy zainstalować z Google Play – aplikacja MobileMPK od MobilCore. Instalacja przebiega w sposób standardowy. Po instalacji apka proponuje nam pobranie rozkładu dla jednego z polskich 63 miast. Po dokonaniu wyboru miasta lub aglomeracji – warto tu wspomnieć, że np. obszar tzw. GOP (tj. Katowice, Zabrze, Chorzów itd.)  występują pod 1 wspólnym rozkładem dla GOP. Niestety Trójmiasto nie zostało ujęte jako jedność.

Rozkład Live

Warto wspomnieć, że rozkłady dla większych miast takich jak np. Warszawa, Kraków, Białystok, GOP, Kraków rozkłady pobierane są na bieżąco dzięki czemu aplikacja pokaże również ewentualnie opóźnienie.

Co mamy w menu?

W menu głównym aplikacji znajdziemy odpowiednio funkcję do wyszukiwania połączeń – chyba tę najważniejszą. Rozkład przystanku – przydatne gdy chcemy zobaczyć rozkład danego przystanku. Rozkład linii –  gdy chcemy sprawdzić rozkład danej linii. Szukaj adresu – bardzo przydatna funkcja nie potrzebujemy już 10 aplikacji aby gdzieś dotrzeć – wszystko można zrobić z poziomu MobileMPK. Mapa – wyświetla mapę, Wyślij współrzędne – funkcja pozwala wysłać innemu użytkownikowi aplikacji swoje położone (przydatne np. gdy umówiliście  się na jakimś przystanku.) oraz co ciekawe w menu znajdziemy  – skrót do menu – tak pozycja ta przeniesie nas do mniejszego menu pozwalającego między innymi zmienić czas w aplikacji – warto tu wspomnieć, że aplikacja pracuje zgodnie z zegarem urządzenia. Możemy tu także zgłosić sugestię dotyczącą działania aplikacji czy… zakupić wersję PRO– o czym za chwilę.

Szukamy połączenia

W końcu przechodzą do najważniejszej funkcji. Wyszukujemy połączenie korzystając z odpowiedniej funkcji w menu. Domyślnie aplikacja korzysta z lokalizacji GPS  i szuka odjazd najbliższego przystanku, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wybrać inny przystanek z listy. Akurat ja mam wybrany Kraków, wskazuje więc jako przystanek początkowy  AGH / UR a jako końcowy Dworzec Główny Tunel. Pozostało wybrać jeszcze dopuszczalną liczbę przesiadek (maksymalnie 2), źródło danych (czy aplikacja ma korzystać z danych Offline czy w szukać live – akurat dostępne w przypadku Krakowa) Możemy wskazać jeszcze inny niż aktualny czas wyszukiwania, typ połączenia (najszybsze, minimum przesiadek, minimum chodzenia, optymalne) Po wybraniu ikony koła zębatego mamy jeszcze szereg innych ustawień do wyboru (maksymalny dystans do przejścia pieszo, minimalny czas na przesiadkę, możliwość unikania konkretnych linii czy środków transportu). Po kliknięciu ikony lupy aplikacja pokaże najbliższe połączenia wraz z dystansem do przejścia. W przypadku gdy musimy się przesiąść aplikacja pokaże również na jakim przystanku należy się przesiąść i ile trzeba będzie czekać. Jeżeli dotkniemy numeru linii pokaże się przebieg całej trasy, z zaznaczonym na pomarańczowy odcinkiem, który mamy do przejechania.

Wersja PRO

Producent aplikacji zdecydował się wprowadzić wersję PRO co ona daje? Możliwość ustawienia widgetów z rozkładem, a także możliwość dodawania i edycji własnych linii, oraz oczywiście brak reklam. Czy warto zakupić wersję Pro decyzję zostawiam wam.

Zrzuty ekranu

To tylko czubek góry lodowej

Ten wpis to tylko prezentacja podstaw aplikacji, aby przetestować wszystkie dostępne funkcję trzeba było by napisać co najmniej kilka osobnych materiałów. Tak więc zachęcam do testowania i używania. Aplikację można pobrać Google Play.

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.