Narrator dba o nasze przyzwyczajenia, czyli zmiany i nowości w wersji 1809

Wersja 1809 , czyli October Update, dostarcza dużo zmian na różnych płaszczyznach systemu. Jednak, gdy aktualizowałam system i pragnąc zobaczyć, ile to już procent przetwarzania aktualizacji i uruchomiłam Narratora, dał się słyszeć taki oto komunikat. „Uwaga! Zmiany klawiatury Narratora”

Zaktualizowaliśmy układ klawiatury Narratora, dzięki czemu bardziej przypomina w działaniu inne czytniki zawartości ekranu.

Jeśli chcesz, aby Narrator mówił Ci, jakie polecenia są skojarzone z naciskanymi klawiszami, możesz włączyć funkcję uczenia na podstawie danych wejściowych, naciskając klawisze Caps Lock + 1. Aby wyłączyć tę funkcję, naciśnij dwa razy klawisze Caps Lock + 1.”

Mnie od razu rzucił się w ucho skrót Caps Lock+1. (Jako klawisz Narratora można także używać Insertu). Ten skrót w NVDA i JAWS oznacza „Pomoc klawiatury”. Także inne skróty są bardzo zbliżone do tych z NVDA czy Jaws. Naprawdę, gdyby Narrator wspierał interfejs syntezatorów SAPI (Swoją drogą Microsoftu, więc nie wiem, czemu nie jest wspierany), używając Narratora, przez dobrą chwilę, mogłabym mieć wrażenie, że używam NVDA. Co prawda wykluczając całe mnóstwo wtyczek, których dorobił się program NVDA od swojego poczęcia, 2006 r., jednak Narrator to coraz poważniejszy gracz na rynku czytników ekranowych. A to dobrze czy źle?

Według mnie i tak, i nie. Jak wiadomo, konkurencja ma dużo pozytywnych stron, na przykład rozwój wszystkich konkurujących podmiotów. Jednak na rynku czytników ekranowych, zbytnie rozproszenie nie jest rzeczą dobrą. Co ciekawe, są jeszcze osoby, które używają WindowEyes, a nawet Duala, historycznego programu powiększająco-mówiącego. Jako że osoby niewidome, przynajmniej z mojej obserwacji, albo są bardzo dobrze zorientowane w tyfloinformatyce, albo mają duże problemy, raczej lepiej jest, gdy większość używa jednego czytnika. Teraz takim programem jest NVDA. Wtedy możemy zadawać pytania o wtyczki oraz funkcje i dzięki temu, że tak wiele osób go używa, prędzej czy później, ktoś odpowie. Jeśli chodzi zaś o Narrator, jeszcze przed nim bardzo długa droga.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.