Na wakacje dwa nowe dodatki do NVDA

W te wakacje na stronie oficjalnego repozytorium wtyczek do programu NVDA, ukazały się dwa dość interesujące dodatki. Są to Add-on Updater i Screen Curtain. Pierwszy, jak można wyczytać z nazwy, ma za zadanie sprawić, aby nasze dodatki były w najnowszych wersjach. Drugi natomiast zajmie się tym, aby żadne niepowołane spojrzenia nie kierowały się na nasz ekran.

Screen Curtain

Screen Curtain wprowadza do NVDA trzy zmiany. W menu narzędzia jest opcja Screen Curtain i zależnie od tego czy jest zaznaczona czy nie, kurtyna działa lub nie. To też sposób na sprawdzenie stanu kurtyny. Także w ustawieniach w aplecie Screen Curtain mamy pole wyboru, to jednak daje więcej możliwości, gdyż zależnie od profilu konfiguracji, można używać kurtyny lub nie. Jest także możliwość wprowadzenia skrótu dla włączenia lub wyłączenia kurtyny. Można to zrobić w menu NVDA>Ustawienia>Zdarzenia Wejścia. Ustawiamy się teraz na gałęzi narzędzia i wybieramy Toggle Screen Curtain on or of. Skrót nie jest domyślnie zdefiniowany, więc ustawiamy się na przycisku dodaj i po aktywowaniu go będziemy poproszeni o wprowadzenie skrótu do przechwycenia. U mnie jest to NVDA+k. Gdy go ustawimy wybieramy, czy skrót ma działać w układzie klawiatury, który teraz jest używany, czy we wszystkich. Teraz wystarczy nacisnąć OK i można używać skrótu. Wtyczka jest o tyle przydatna, że wiele sterowników kart graficznych nie pozwala na używanie tricku wielu niewidomych, to jest zaznaczenia w opcjach projekcji „tylko drugi ekran”.

Uwagi

  • Wtyczka Screen Curtain wyświetla na ekranie wskaźnik myszy.
  • Wtyczka działa tylko w obrębie instancji NVDA, toteż nie działa na bezpiecznych ekranach np. UAC (kontrola konta użytkownika).
  • Przy uruchamianiu NVDA dodatek odtwarza dźwięk, gdy jest aktywny.

Przydatne linki

Add-on Updater

Add-on Updater wprowadza dwie zmiany do NVDA. W ustawieniach w aplecie Add-on Updater jest pole wyboru określające, czy Add-on Updater ma sprawdzać aktualizacje wtyczek automatycznie oraz listę pól wyboru, na której możemy zaznaczać i odznaczać wtyczki, których aktualizacje będą brane pod uwagę. Uważam to za potrzebną funkcję, ponieważ gdy dowiemy się wcześniej, że są problemy z którymś dodatkiem po aktualizacji, możemy go wyeliminować z listy. Gdy tego nie zrobimy, nie wszystko stracone, gdyż przed każdym zaktualizowaniem jest lista do zaznaczenia wtyczek, które chcemy uaktualnić. Jest także opcja ręcznego sprawdzenia aktualizacji, czyli menu NVDA>Narzędzia>Check for add-on updates.

Przydatne linki

Podsumowanie

Na koniec powiem tylko, że wtyczek używam i są mi przydatne. Screen Curtain cenię sobie bardzo, ponieważ sterownik mojej karty graficznej nie wspiera omawianego przeze mnie wcześniej sposobu. Add-On Updater zaś wspomaga mnie w używaniu najnowszych wersji wtyczek, często bowiem zdarza mi się reinstalować system lub NVDA, wtedy instalując wtyczki, używam tych, które mam zapisane na dysku i nie pobieram zawsze od nowa. To powoduje że mam starsze wersje, które czasem mają jakieś błędy czy niedopracowania. Ta wtyczka rozwiązała mój problem. Mam nadzieję, że i Wy ucieszyliście się z tych informacji.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.