Mogę więcej! Siła społeczności, czyli dodatki do NVDA

Wstęp i małe przypomnienie

Czym jest czytnik ekranu, na pewno kojarzymy chociażby z wielu artykułów. Czytnik ekranu z ang.( Screenreader ), to program, który umożliwia korzystanie z komputera bez użycia wzroku. Program przekazuje treść każdej operacji wykonanej na komputerze użytkownikowi przy pomocy mowy generowanej przez syntezator. Jednym z czytników ekranu jest program na licencji Open Source NVDA ( Non Visual Desktop Access), który oprócz swojej podstawowej funkcjonalności zawiera dodatki tzw. wtyczki usprawniające jego pracę w różnych programach, odtwarzaczach multimedialnych, przeglądarce internetowej. Dodatki do NVDA usprawniają i ułatwiają pracę samego czytnika ekranu.

Kolejnym przydatnym dodatkiem, chociaż pełniącym funkcję troszkę gadżetu jest wtyczka emotikony/ emoticons. Wtyczka w bardziej naturalny i przyjazny sposób informuje nas o różnych buźkach i innych Emoi zawartych w tekście np. J będzie odczytywane nie znak po znaku tylko jako buzia uśmiech. Co więcej, dodatek oferuje listę z różnymi emotikonami, pozwala nam w bardzo łatwy sposób je dodawać do tekstu, wystarczy kliknąć na daną emotikonkę, a jej kod znakowy skopiuje się do schowka, z którego tylko wystarczy wkleić ją do tekstu. Polecam dodatek dla kogoś, kto chce oddać w tekście ekspresje nie tylko słowami, ale także za pomocą drobnej symboliki.

Ilustracja:.Zdjęcie przedstawia zrzut z ekranu kodowania
Moc społeczności i tysiące linijek kodu 🙂

Uśmiechnij się

Kolejnym przydatnym dodatkiem, chociaż pełniącym funkcję troszkę gadżetu jest wtyczka emotikony / emoticons. Wtyczka w bardziej naturalny i przyjazny sposób informuje nas o różnych buźkach i innych Emoi zawartych w tekście np. J będzie odczytywane nie znak po znaku tylko jako buzia uśmiech. Co więcej, dodatek oferuje listę z różnymi emotikonami, pozwala nam w bardzo łatwy sposób je dodawać do tekstu, wystarczy kliknąć na daną emotikonkę, a jej kod znakowy skopiuje się do schowka, z którego tylko wystarczy wkleić ją do tekstu. Polecam dodatek dla kogoś, kto chce oddać w tekście ekspresje nie tylko słowami, ale także za pomocą drobnej symboliki.

Dodatek posiada możliwość konfiguracji, między innymi pozwala na edytowanie i dodawanie nowych Emoi do słownika wymowy – spowoduje to oznajmianie niewidomego użytkownika, o tym, że na jego ekranie pojawiło się Emoji.

Efektywne zarządzenie schowkiem

Ostatnią  wtyczką, która może być szczególnie użyteczna podczas edycji tekstu jest Projektant schowka/ Clip contents designer. Wtyczka pozwala na podgląd schowka, wyczyszczenie go w dowolnym momencie, a także na dodawanie tekstu do schowka. Funkcjonalność użyteczna, jeżeli chcemy mieć spojone kilka części tekstu w jedną.

Skąd brać nasze wtyczki

Repozytorium wtyczek do programu NVDA zawiera oczywiście o wiele więcej informacji o wspomnianych dodatkach oraz znacznie więcej dodatków . To tylko 3 z wielu jakie przytoczyłem. Dodatki nie są skomplikowane w implementacji ich do programu, wystarczy tylko dodatek pobrać, po pobraniu uruchomić plik, poznamy po nazwie z rozszerzeniem *.addons i NVDA sam pyta czy na pewno chcemy zainstalować taki dodatek, potwierdzamy, zezwalamy na restart NVDA i już dodatek jest uruchomiony. Aby podejrzeć, modyfikować, usuwać i dowiedzieć się o właściwościach zainstalowanych dodatków wystarczy jedynie wejść z menu głównego programu NVDA insert+N, następnie wejść w narzędzia i odszukać opcję zarządzaj dodatkami. Ukaże nam się lista zainstalowanych dodatków w programie NVDA.

Jak zwykle trzeba podsumować….

Podsumowując, warto rozszerzać możliwości NVDA, usprawniać jego pracę z różnymi aplikacjami, multimediami, portalami społecznościowymi. Tym bardziej, że odbywa się to bez pisania skryptów, wystarczy jedynie wejść na stronę repozytorium dodatków dla NVDA.

Adres repozytorium: https://addons.nvda-project.org/index.pl.html

Następnie w bardzo przestępny i łatwy sposób wyszukiwać preferowany dodatek, a to wszystko za darmo na licencji open Source. Jeszcze raz zachęcam o poszerzanie funkcjonalności NVDA.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.