Mocna alternatywa dla WinRARa – 7-ZIP

7-ZIP to oparty o otwartą licencję popularny archiwizator (program do kompresji i dekompresji plików) stworzony przez Igora Pavlova w 1999 roku. Pomimo upływu niemal dwudziestu lat od utworzenia aplikacji, jest ona wciąż rozwijana, oraz w pełni zasłużenie stanowi konkurencję dla komercyjnych archiwizatorów.

Dla niewtajemniczonych

Kompresja plików to proces mający na celu zmniejszenie wielkości pliku poprzez zmniejszenie ilości bitów wymaganych do wyrażenia go. Kompresja pomaga bardzo w oszczędzaniu danych, szczególnie gdy kompresuje się duże ilości informacji.

Pierwszą rzeczą która przykuwa uwagę przy 7-ZIPie jest stopień kompresji na jaki pozwala program. 7-ZIP obsługuje specyficzny, zupełnie własny format kompresji .7z który charakteryzuje się wyjątkowo dużym stopniem minimalizacji plików. Efekt ten jest szczególnie widoczny przy użyciu najwyższego stopnia kompresji. 7-ZIP oprócz dużych możliwości na polu pomniejszania danych charakteryzuje się również dobrą pracą przy kompresowaniu dużych plików powyżej 2 GB oraz dużym  rozmiarem maksymalnym kompresowanego pliku, ,kmljest to ponad 17 eksabajtów (1,6 * 107 gigabajtów). Oprócz tego program obsługuje kilka innych formatów konwersji, przy użyciu których również sprawuje się stosunkowo dobrze, zapewniając między innymi obsługę popularnego formatu ZIP. Przy uzyskaniu kilkuprocentowo większej wydajności. 7-ZIP jest w stanie odczytywać i rozpakowywać także wiele innych rodzajów archiwów , w tym archiwum RAR, dzięki czemu może spisywać się jako jedyny archiwizator na komputerze. Program można pobrać z oficjalnej strony internetowej  lub jednego z wielu portali z oprogramowaniem np. instalki.pl 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.