Katarynka – nie książka – część 1

Wstęp

Dziś porozmawiamy o „Katarynce. Nie jako o lekturze szkolnej, lecz o fundacji.Powstała ona w 2010 roku z myślą o promowaniu dostępności kultury wśród osób z dysfunkcją słuchu i wzroku. Organizacja dba o tworzenie audiodeskrypcji dla osób niewidomych i napisów dla niesłyszących. Sposoby czynienia kultury bardziej dostępną uwidaczniają się poprzez audiodeskrypcję do filmów, wydarzeń sportowych, widowisk teatralnych. Nie tylko audiodeskrypcja jest misją fundacji. Pod pojęciem dostępność kultury kryje się wiele różnych projektów o czym się zaraz przekonamy.

Ogólna klasyfikacja projektów

Na początek musimy dokonać podziału przedsięwzięć , aby lepiej je sobie usystematyzować i pełniej zrozumieć czemu mają służyć. Podzielimy je sobie dwojako: filmowe, widowiska sportowe, widowiska teatralne oraz wystawy muzealne. Drugi podział to projekty takie, które wymagają naszej kreatywności, oraz zwykłe czyli takie, gdzie jakiś sławny twórca czegoś wielkiego dokonał i dobrze jest to opisać słownie.Przejdźmy do szczegółowego zaklasyfikowania konkretnych projektów wg podziału, którego dokonaliśmy na początku.

Film to już nie abstrakcja

Zacznijmy od projektów filmowych.Są to: „Adapter.  Filmoteka bez barier. Portal  filmowy dla niewidomych i niesłyszących” zwany krótko adapter.pl, „Adapter. Kino bez barier, Seanse filmowe pod Atlantami”  oraz    Festiwal” wyobraźni.Film bez barier.”

Teatr też woła o dostępność

Projekty audiodeskrypcji widowisk teatralnych to przede wszystkim spektakl „Trzej muszkieterowie” na podstawie książki Aleksandra Dumasa oraz „Koniec świata w  Breslau” na podstawie książki Marka Krajewskiego o tym samym tytule. Pierwszy realizowany w Teatrze Muzycznym Kapitol a drugi w Teatrze Współczesnym.Wszystkie wyżej wymienione projekty można by było zaklasyfikować do projektów tak zwanych odtwórczych (patrz początek artykułu).

Sport bez barier jako alternatywa dla relacji subiektywnej przez widzących

Teraz przejdziemy do projektów audiodeskrypcji widowisk sportowych. Są to: „Sport bez barier” – audiodeskrypcja na meczach we Wrocławiu. „Sport na ucho.” dźwiękowy opis meczów Legii Warszawa transmitowanych na antenie Canal+ czy mecze siatkówki na antenie Polsatu Sport.

Włącz myślenie

Projekty mające pobudzić naszą wyobraźnię to następująca: przedsięwzięcia „Bajka bez barier” „Ogród wyobraźni.”Zoo bez barier.” Warto wspomnieć o opisie audio wystaw muzealnych. Instytucjami nad którymi opiekę sprawuje „Katarynka”  to m.in Muzeum multimedialne „Pana Tadeusza” we Wrocławiu, Naukowe Centrum Eksperymentów w Gdyni, Centrum Pieniądza w Warszawie czy Wirtualne Muzeum Małopolski.

Podsumowanie podziału

Teraz, gdy wstępnie podzieliliśmy te projekty, określiliśmy co jest ich celem, warto by było je pokrótce opisać.Rozpocznijmy od projektów filmowych, gdyż moim zdaniem, gdyby nie audiodeskrypcja to dzieła polskie i światowe nie byłyby za bardzo dostępne.

Wzmianka o stronie internetowej

Zacznijmy od projektu „Adapter. Filmoteka bez barier. Portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Adapter niewirtualny

Drugim projektem z serii Adapter o którym napiszę szerzej jest Adapter. Kino bez barier. Jest to projekt przy współpracy Katarynki z Kinem Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W niedziele o godzinie 16:00 organizowane są spotkania podczas których odbywają się projekcje filmów z audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących Jest to projekt wart przeanalizowania przeanalizowania. O randze projektu świadczy fakt, że w 2016 roku patronat nad nim objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wtedy Bogdan Zdrojewski). Partnerem przedsięwzięcia oprócz Katarynki i Kina Nowe Horyzonty jest Fundacja Kultura bez barier znana z aplikacji „Czytanie obrazów”. Warto dodać, że gałęzią projektu Adapter. Kino bez barier jest Adapter w szkole. Ciąg spotkań podczas których rozwija się wśród młodzieży wiedzę o kinemotografii oraz słucha się filmowych adaptacji lektur szkolnych co powoduje, że uczeń może porównać treść książki oraz jej filmowy przekaz.

Koniec części pierwszej..

W najbliższych dniach zaglądajcie do nas. Zostanie opublikowana druga część artykułu.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.