Image Describer, czyli najnowsza technologia we wtyczce do NVDA

Uwaga! Ten artykuł dotyczy programu NVDA, czytnika ekranowego dla osób niewidomych. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem. Więcej artykułów o NVDA znajdziesz tutaj. 

Opis wtyczki

Całkiem niedawno, a właściwie w poniedziałek, 18 marca, ukazała się wtyczka Image Describer. Pozwala ona osobom niewidomym na orientacyjny opis zdjęcia w oparciu o uczenie maszynowe. Jest to podobne do automatycznych tekstów alternatywnych, jakie możemy znaleźć na Facebooku.

Działanie

Aby poznać opis zdjęcia, musimy ustawić się na nim kursorem oraz wcisnąć NVDA+Control+I. Przykładowy opis zdjęcia: Analysis completed: natura, zieleń, trawa, drzewo. Wtyczkę możemy pobrać z tej strony.

Szczegółowe informacje

Język rozpoznawania obrazów jest oparty na wyborze języka NVDA, a więc jeśli używamy tego programu w wersji polsko-języcznej, wtyczka będzie zapewniała opisy w języku polskim. Jest jednak rekomendowana zmiana języka na angielski, w przypadku dostatecznej jego znajomości, aby uniknąć błędów tłumaczenia. Aby korzystać z tej wtyczki, konieczne jest połączenie Internetowe, gdyż w celu analizy obraz wysyłany jest na zewnętrzny serwer, po analizie jest usuwany.

Podsumowanie

Wtyczka może być przydatna choćby dlatego, żeby wiedzieć, czy na zdjęciu jest tekst. Zazwyczaj nie jest wyodrębniany, lecz wtedy warto posłużyć się programem typu OCR.

 

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.