Eksperymentujemy z NVDA – tworzymy kopię zapasową

Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie NVDA

Wiele osób ma „testera we krwi”. Jednak warto czasem zabezpieczyć stan działający przed eksperymentowaniem. W tym artykule opowiem, jak tego dokonać i jak pierwotną wersję przywrócić krok po kroku.

 

Tworzymy wersję przenośną NVDA wybierając z menu narzędzia opcję „Utwórz przenośną kopię„. Wskazujemy dowolny folder, pamiętajmy, aby wskazać lub utworzyć pusty folder, w przeciwnym razie pliki NVDA zmieszają się z plikami w folderze. Koniecznie zaznaczmy pole wyboru „Skopiuj bieżące ustawienia użytkownika”. Następnie wciskamy OK i czekamy, aż proces się skończy. I można eksperymentować. Załóżmy, że coś poszło nie tak i chcielibyśmy znów mieć poprzednią wersję. Zamykamy NVDA. Teraz możemy uruchomić Narratora, albo przygotowaną wcześniej wersję przenośną aby przywrócić ustawienia. Najpierw należy usunąć wszystko z folderu NVDA w C:\Program Files (lub jeżeli jest to system 64-bitowy – Program Files (x86). Jeśli zostaną pliki używane przez zamknięte już NVDA, pomińmy je, ponieważ nie mają one wpływu na ustawienia. Następnie kopiujemy wszystko z folderu przenośnej kopii do wcześniej wymienionego folderu. W przypadku, gdy wcześniej zostały pozostałości po usuwaniu, wskazujemy opcję „Pomiń te pliki”.

Otwieramy okno uruchom skrótem Windows+R i wpisujemy „%appdata%” (bez cudzysłowów). Następnie szukamy folderu nvda i usuwamy całą zawartość. Po ukończeniu procesów, zawartość folderu „userConfig” w plikach przenośnej kopii należy skopiować do folderu nvda w roaming.

Teraz można już zamknąć bieżąco uruchomioną kopię i uruchomić NVDA zainstalowane w systemie, z przywróconymi już ustawieniami.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.