Dostepnybankomat.pl – o co biega?

Dostępny bankomat to program prowadzony przez specjalną grupę w partnerstwie ze Związkiem Banków Polskich oraz fundacją Widzialni. Celem programu jest pomoc osobom niepełnosprawnym w odnalezieniu bankomatu który będzie w stanie zaspokoić ich potrzeby. Strona projektu podaje że w Polsce znajduje się około pięć milionów ludzi, przez swoje dysfunkcje narażonych na wykluczenie cyfrowe, którym dostępny bankomat ma pomagać.

Cały koncept opiera się na prowadzeniu strony internetowej będącej bazą bankomatów. Możemy w niej wyszukiwać maszyny w oparciu o określone kryteria. Bankomaty wyszukujemy określając trzy kryteria: lokalizację, bank oraz ułatwienia dostępu wymagane w bankomacie. Po ustawieniu kryteriów strona wyświetla na mapie bankomaty spełniające wszystkie wymagania na mapie. Dodatkowo z wyświetlonych bankomatów każdy można podświetlić aby sprawdzić jakie udogodnienia oferuje bankomat (wyświetlane są wtedy wszystkie udostępnienia), a także jego okres dostępu i adres. Taka jest teoria, a jak ma się ona do rzeczywistości?

Przed nami prezentuje się strona dostepnybankomat.pl. Portal wyposażony jest w podstawowe ułatwienia dostępu takie jak powiększenie czcionki i tryb kontrastowy. Po wejściu na stronę przechodzę do wyszukiwarki naciskając którykolwiek z przycisków i podaję kryteria (W tym przypadku przykładowo ustawiam jako lokalizację Warszawę, a za udogodnienia przyciski z oznaczeniami w Braill’u oraz wejście na słuchawki, bank zaś pozostawiam dowolny). Strona przybliża obraz na Warszawę i zaznacza kilkadziesiąt urządzeń na terenie miasta. Wynik można zobaczyć także na załączonym obrazku:

Mapa z zaznaczonymi bankomatami spełniającymi kryteria wskazane przez Użytkownika

Metoda działania strony jest bardzo prosta i  nie sprawia żadnych problemów. Dzięki systemowi na niej zastosowanemu bez trudności można odnaleźć miejsce w którym spokojnie wpłacimy/wypłacimy swoje pieniądze. Dobrze wiedzieć, że w sieci pojawiła się kolejna strona ułatwiająca niepełnosprawnym funkcjonowanie.

Dostępny bankomat na urządzenia mobilne

W  ramach projektu powstała również aplikacja  mobilna „Dostępny bankomat”. Obecnie (07.05.2018)  aplikacja dostępna jest na telefony z systemem Android (do pobrania z Google Play), Producent zapewnia również, że w najbliższym czasie zostanie wydana wersja dla urządzeń Apple.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.