Dobre bo otwarte #1 Mówiący pingwin cz. 1

Linux (pol. Linuks) system przez jednych uwielbiany, a przez innych znienawidzony. Istnieje wiele dystrybucji, od tych najbardziej popularnych jak Debian czy Ubuntu, po bardziej wyspecjalizowane i egzotyczne, przeznaczone dla konkretnej grupy użytkowników czy terytorium. Istnieje również grupa systemów sygnowana znakiem Tuxa (to ten sympatyczny Pingwin) przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Zapraszam na krótki przegląd.

Vinux

Najpopularniejsza dystrybucja przeznaczona typowo dla osób z dysfunkcją wzroku. Bazuje na Ubuntu – nie możemy więc narzekać na brak oprogramowania czy kompatybilność sprzętu. Po zainstalowaniu otrzymujemy dwa programy odczytu ekranu (screen reader), program powiększający (Magnifier), klawiaturę ekranową – onBoard oraz wiele innych rozwiązań sprzyjających dostępności, w tym zintegrowane rozwiązania zapewniające obsługę monitorów brajlowskich. Użytkownik otrzymuje do wyboru trzy środowiska graficzne: MATE, Gnome oraz Unity.

TalkingArch

Nie tylko Ubuntu doczekało się „mówiącej dystrybucji”. Chris Brannon postanowił nie zostawać w tyle, i stworzył on mówiącego Archa. Zawiera on wszystkie komponenty bazowego obrazu, a dodatkowo narzędzia ułatwiające korzystanie z komputera osobom niewidomym i słabowidzącym. Jak widać dostosowanie dystrybucji nie wymaga rezygnacji z macierzystych funkcji.

SonarLinux

Kolejna dostosowana dystrybucja – tym razem bazująca na Manjaro zawiera podstawowe komponenty wspomnianego systemu oraz program udźwiękowiający, Interfejs graficzny Sonara, stanowią MATE oraz GNOME. Mimo że dystrybucja jest ceniona przez niewidomych, to jej rozwój zatrzymał się w 2016 roku.

KNOPPIX

KNOPPIX to pochodząca bezpośrednio od Debina dystrybucja stworzona specjalnie z myślą o niewidomych i niedowidzących przez Klausa Knoppera. Od wersji 6.0 z dystrybucją zintegrowane jest środowisko ADRIANE, czyli Audio Desktop Reference Implementation and Networking Environment, pozwalające na samodzielną instalację tej dystrybucji z nośnika USB, czy coraz mniej popularnych płyt CD. Sam system posiada natywne wsparcie dla monitorów brajlowskich oraz sprzętowych syntezatorów mowy.

ciąg dalszy nastąpi…

To jeszcze nie koniec, bo nie sposób opisać nawet tak krótko wszystkich dostosowanych dystrybucji. Praktycznie każdy Linux z zainstalowaną Orcą i GNOME może stać się przyjaznym dla niewidomych. To jest 1 część przeglądu „dostępnego” Linuksa, a następna, już wkrótce.

To jest wpis otwierający serię „Dobre ,bo otwarte” promującą otwarte oprogramowanie przyjazne każdemu użytkownikowi Internetu. Więcej informacji o serii niebawem, a tymczasem zapraszamy do polubienia nas na Facebooku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.